Костел Всіх Святих. Годовиця

Костел Всіх Святих, Годовиця

Попов Володимир
полотно, oлія, 80 x 60, Kиїв, 2007р.

Костел Всіх Святих в Годовиці був побудований за проектом Бернарда Меретина в 1751-1758 роках. Годовицька святиня є одним з найвидатніших осягнень львівського бароко. Її інтер’єр був комплексним витвором мистецтва – архітектурні форми, багата художня декорація – створювали чудову цілісність. В другій половині ХІХ ст. годовицький храм став відомим місцем культу Марії. Прихожани прибували до Чудодійного візерунку Матері Божої Утішительки.

Щодо архітектури костелу: будівля з цегли, оштукатурена, однонавна, хрестоподібна в плані з укороченим трансептом. Центральний об’єм завершує сигнатурка. Головний фасад розкрепований подвійними пілястрами коринфського ордеру. Барочний фронтон завершений декоративними камінними вазами. Стіни барокових фасадів розчленовані лізинами на дзеркалах. Стіни і склепіння вкриті фресками виконаними в кінці ХVІІІ ст. художником А. Ролинським. Оригінальний головний вівтар у стилі рококо був увінчаний скульптурою Розп’ятого Ісуса й оточений з боків фігурами двох янголів, Божої Матері та Яна Євангеліста. Перед вівтарем з боків було встановлено на окремих консолях скульптурні групи на біблійні сюжети – “Жертвоприношення Авраама” та “Самсон з левом”  геніального скульптора Пінзеля.

Після ІІ святової війни костел замкнули. На щастя, більшу частину предметів інтерєру вдалося врятувати. Скульптури з головного вівтаря костелу та амвони  зберігаються в Олеській філії Львівської галереї мистецтв  і в храмі Божого Тіла у Вроцлаві (переносне розп’яття та фігури ангелів). У тому ж храмі зберігаються більшість металевих предметів. У храмі св. Ядвіґи у Вроцлаві-Швінарах зберігаються скульптури: Серце Господа Ісуса, Немовля Ісус і Св. Йосип і кілька дрібних металевих предметів. Збережені парафіяльні книги знаходяться в Архіві Львівської архідіецезії в Любачеві, а також у Управлінні цивільного стану Варшава-Середмістя.

Станом на 2017 рік костел, що належить до найкращих пам’ятників архітектури бароко,  знаходиться у трагічному стані. Пожежа, яка сталася у 1974 році повністю знищила дах і більшість склепінь.

Джерела:

  • Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР, Т. 4, Киев 1986
  • Górska A., Kresy. Przewodnik, Kraków
  • http://photo-lviv.in.ua/hodovytsya/

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Wszystkich_%C5%9Awi%C4%99tych_w_Hodowicy